Taiwan is the worlds fourht-highest island, with the highest point at Jade mountain at 3952 meters. Almost 70% of island is covered by mountains, what an amazing island!

Finally we spent 5 days on trek in Taroko national park and it must be said that it was a wonderful time. It was 5 days of hiking in unspoiled nature, wild forests full of ancient trees. We were not sure what to expect from the point of view of two bonsaists from europe, but what we saw exceeded our expectations. Very old and huge pines, cryptomeria japonica trees, wild mountain rhododendrons, amazing junipers. I can only recommend it to all bonsaists finding an inspiration, it is like heaven.

In next post I will continue with Juniper photos.


Taiwan je čtvrtým nejvyšším ostrovním státem světa, s nejvyšší horou Jadem mountain, která se tyčí do výšky 3952 m. n. m. Téměř 70% ostrova je pokryto horami a divokou přírodou.

Povedlo se nám strávit 5 dní na treku v národním parku Taroko a nutno říci, že to byla úžasná podívaná. Čas strávený v nespoutané přírodě, panenském lese, který byl plný prastarých stromů. Z počátku nám nebylo jasné, co od tohoto treku čekat z pohledu bonsajisty, realita však předčila naše očekávání. Obrovské cryptomerie, divoké horské rhododendrony, nádherné staré jalovce. Každému bonsajistu můžu jen doporučit navštívit hory taiwanu, které jsou plné inspirace!

Taiwan mountains no.1
Štítky:                            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *